Rozmiar materaca ma znaczenie – jak dobrać odpowiednią długość i szerokość materaca przez Internet?
Przemęczenie, regularne bóle w okolicach pleców i karku, problemy z zaśnięciem, czy też nocne pobudki to tylko niektóre z problemów, do których powstawania przyczynia się źle dobrany ale także za wąski lub za krótki materac.

Rozmiar materaca. Jak dobrać rozmiar naszego materaca ?

Jak dobrać rozmiar materaca?

Najważniejszą kwestią, z którą należy zmierzyć się przed zakupem materaca do spania, jest wybór odpowiedniego rozmiaru, czyli optymalnej szerokości i długości.
Idealny materac do sypialni powinien być dobrany pod indywidualne potrzeby osoby, której ma służyć. To właśnie dlatego na rynku dostępnych jest tak wiele różnych rozmiarów.
Warto pamiętać, że materac do spania to inwestycja na długie lata. Jego odpowiednie dobranie z pewnością korzystnie wpłynie na Wasz zdrowy kręgosłup, a także większy komfort snu.

Jak dobrać rozmiar materaca do wzrostu? Istnieją reguły, które znacznie ułatwiają wybór szerokości oraz długości materaca do spania. W przypadku, gdy materac ma nam zapewniać zdrowy i komfortowy sen dziecku, sprawdzą się następujące wytyczne (szerokość / długość):

  • Materacyk do spania dla niemowlaka – 60-70 cm/ 120-140 cm
  • Powierzchnia do spania dla małego dziecka – 70-90 cm/ 180 cm
  • Materac do spania dla dziecka w wieku szkolnym – 70-90 cm/ 200 cm

W przypadku dorosłych oraz nastolatków długość materaca powinna być przynajmniej o 15 – 20 cm większa niż wzrost. Oznacza to, że osoba o wzroście 180 cm powinna wybrać standardową długość materaca. Jest to 200 cm, w celu zapewnienia sobie wyższego komfortu i zdrowego snu.
Szerokość materaca dla osoby dorosłej powinna wynosić więcej niż 70 cm. Najbardziej polecaną, optymalną szerokością jest jednak 90 cm w przypadku pojedynczego materaca do spania. Szukajcie szerokości przynajmniej 140 cm w przypadku materaca podwójnego. Zależnie od możliwości warto postawić na szerszy materac. Więcej miejsca przekłada się na wyższą jakość snu.

Pierwszym krokiem przy doborze materaca do sypialni pod zakupioną wcześniej ramę łóżka jest zmierzenie jej od wewnątrz i zapisanie tych wyników. Przydadzą się Sprzedawcy w sklepie z materacami. Przed zakupem warto pamiętać, że na sen przeznaczamy ok. 1/3 naszego życia. Dobrze dobrany materac decyduje o codziennym nastroju i produktywności, ale także naszej wygodzie i komforcie, a w konsekwencji na wiele lat wpływa na lepszą jakość naszego życia.