Rozmiar materaca to podstawowa kwestia przy jego wyborze. Dobry sen to dobre samopoczucie w ciągu dnia. Zbyt mała ilość snu, w szczególności przez dłuższy czas może prowadzić do wielu chorób, na przykład cukrzycy, czy depresji. Dlatego wybranie idealnego materaca dla Ciebie lub dla Twojego dziecka jest tak ważne.

Jakie powinny być podstawowe wymiary materaca?

Zacznijmy od Twojego wzrostu oraz wagi. Ogólna zasada jest taka, że dobry materac powinien być o 15 cm dłuższy od ciała. Dlatego przykładowo, jeżeli masz 170 cm wzrostu, to odpowiedni dla Ciebie materac powinien mieć długość 185 cm. Jest to wartość minimalna. Dlatego większość producentów oferuje materace w rozmiarze 200 cm, aby pasowały do większości osób. To taki standard.

Skoro mamy to już ustalone, to teraz pora wyjaśnić kwestię szerokości materaca. Tutaj wszystko zależy od tego, jaką masz sylwetkę. Jeżeli jesteś drobny i szczupły, to nie masz potrzeby inwestowania w podwójny materac. Standardowe 90 cm powinno Ci w zupełności wystarczy. Natomiast jeżeli jesteś większą osobą, to lepiej zamów materac o szerokości od 100 do 120 cm. Dla przypomnienia dodamy tylko jeszcze, że zazwyczaj dostępne w sklepach materace mają wymiary: 90x200 cm. Jaki rozmiar materaca dla dwóch osób?

Jak powinien być rozmiar materaca?

Jak dobrze się wyspać w jednym łóżku w dwie osoby?

Podstawą będzie tutaj dobrej jakości materac o odpowiednich rozmiarach oraz oczywiście wygodne łóżko. Jeżeli chodzi o długość materaca, to kieruj się już wcześniej omówioną zasadą. Inne podejście jest w przypadku jego szerokości. Tutaj odpowiedni będzie materac od szerokości od 140 do 180 cm. Im mocniej jesteście zbudowani, tym materac powinien być szerszy. Standardowe materace dla dwóch osób mają wymiary 160x200 cm. Do wygodnego materaca warto jeszcze dołączyć materac nawierzchniowy. To właśnie on zapewnia jeszcze lepszą jakość snu. Tego rodzaju materac jest szczególnie polecany dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, nadmiernym napięciem mięśni lub trudności z zasypianiem.