Dlaczego warto wybierać optymalne materace dla dzieci. Nie od dziś wiadomo, że na sen dzieci poświęcają znacznie więcej czasu niż osoby dorosłe. Odpoczynek jest kluczowym czynnikiem wspierającym rozwój dziecka. Warto, więc zadbać, aby był on bezpieczny i komfortowy, za sprawą dobrze dobranego materaca do spania.

Materace dla dzieci

Materace dla dzieci. Wpływ twardości i rozmiaru materaca na zdrowie dziecka.

Niewłaściwie dobrany materac dla dziecka niekorzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa, ale oprócz tego przyczynia się do problemów z wysypianiem się, a w konsekwencji obniżonej odporności oraz występowania różnych chorób. Dobry materac to inwestycja w zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo, ale także lepsze codzienne samopoczucie dziecka, na które przecież zdrowy sen ma tak duży wpływ.

Idealny materac dla dzieci charakteryzuje się średnią twardością. Jest on w stanie dopasować się do pozycji wybranej przez dziecko. Jednocześnie nie utrudnia mu swobodnego poruszania się w czasie snu. Materace średniej twardości zapewniają dziecku równomierne podparcie. Zapobiega to wadom postawy i dba o zdrowy rozwój dziecięcego kręgosłupa. Kwestią równie istotną jest grubość. W przypadku dzieci młodszych, poniżej 13 roku życia stawiamy na materace o grubości ok. 9 – 12 cm, które będą w stanie służyć maluchom przez długi czas. Po ukończeniu przez dziecko 13 roku życia dziecko zaczyna ono znacząco rosnąć i przybierać na wadze. Warto postawić już na grubość 12 – 20 cm, czyli taką jak dla osoby dorosłej. Wyjątkiem mogą być lateksowe materace dla dzieci. Gęstość lateksu nie wymaga tak znacznej grubości wkładu materaca.

Zaniedbywać nie można także kwestii pokrowca na materac. Ważne, aby był on miły w dotyku i oddychający, ale jednocześnie antyalergiczny. Materiał, z którego jest wykonany, powinien chronić dziecko przed drobnoustrojami. Pokrowiec ułatwia także sprawę prania materaca, który, szczególnie przy małych dzieciach, często ulega zabrudzeniom. Przed zakupem warto także upewnić się, czy materac ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Jest ona wydawana jest przez specjalistów z danej branży a także pediatrów po dokładnym sprawdzeniu produktu.

Świetnym wyborem dla dzieci są materace piankowe oraz lateksowe. Zapewniają one odpowiednie podparcie, zarówno w przypadku niemowlaków, małych dzieci, jak i nastolatków. Oprócz tego cechują się wysoką trwałością, są oddychające oraz nie gromadzą wilgoci, zapewniając dzieciom zdrowy i komfortowy sen, na jaki zasługują. Wśród materacy marki hevea do wyboru jest wiele modeli w różnych wariantach cenowych, które od lat dbają o prawidłowy rozwój i zdrowy kręgosłup dzieci w całej Polsce.